PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

zobacz na te schody drewniane, firma mieści się w Chojnicach
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-03, 10:49
Wielki las
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-02-25, 13:39:21   

Szara Sowa napisał/a:
A mógłbyś przypomnieć tym co czytali a zapomnieli? :)

Och, to taka niewinna aluzja do treści powieści. Główny bohater występował także w roli hipieja. I w nawiązaniu do tych retorspekcji i doświadczeń są w powieści aluzje do tego właśnie utworu Boba Dylana. A nawet chyba fragment tekstu.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2014-08-22, 11:36:49   

Wpadł mi w ręce zbiór opowiadań znakomitego amerykańskiego pisarza Williama Faulknera (literacki Nobel 1950) pt. "Wielki las" (w oryginale "Big woods") wydany u nas w 1962 r.
W trakcie lektury zacząłem się zastanawiać, czy te opowiadania nie były w jakimś stopniu źródłem inspiracji do jednoimiennej książki ZN - i może nawet nie tylko jej. Sam tytuł wcale mnie na to jeszcze nie naprowadził, bo jest dość mało wymyślny.
Jak w każdej dobrej literaturze można w opowiadaniach Williama Faulknera odnaleźć wiele warstw. Na razie zwrócę uwagę na najbardziej rzucające się w oczy analogie.
Zasadniczym wątkiem opowiadań zawartych we wspomnianym tomie są polowania - w olbrzymich pradawnych lasach rozciągających się u brzegów Mississipi i jak można się domyślić, w stanie tejże nazwy - zresztą ojczyźnie autora.
W jedym z opowiadań pojawia się ogromny pies, jak można wywnioskować z opisu, dog błękitny - tak jak Protazy :) .
Tegoż to psa jeden z bohaterów tresuje w nieco podobny, równie brutalny sposób, jak Józef Maryn Iwa.
W opowiadaniach pojawia się motyw końca puszczy - masowych wyrębów - co przypomina nieco klimaty wojen Horsta Sobot z lasem, leśnikami, tartakiem...
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-08-22, 11:39, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu