PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:43
Księga Strachów - lektura????????
Autor Wiadomość
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2014-09-27, 13:27:33   

Kojarzę, że w mojej szkole podstawowej "Księga Strachów" była wymieniona na jakiejś liście. Podejrzewam, że również jako lektura uzupełniająca. W każdym razie nigdy nie udało nam się jej przerobić, podobnie jak Templariuszy.... Ogólnie jakoś "Pan Samochodzik" nie miał szczęścia za moich czasów. Kiedy na jakiejś lekcji padło pytanie, którą książkę warto przeczytać to z miejsca rzuciłem, że właśnie serię "Pan Samochodzik". Nauczycielka stwierdziła, że są to za stare książki, a tu potrzeba czegoś nowszego...i tak wygrał Harry Potter ;-)
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
Kustosz
[Usunięty]

Wysłany: 2014-09-27, 13:39:52   

W moich czasach kategoria „lektur szkolna” to był stygmat, który w jakiś tajemniczy sposób powodował, że nawet najlepsza książka stawała się niechcianym, ciężko strawnym gniotem. Wiele, z tych lektur doceniłem dużo później, kiedy sięgnąłem po nie z własnego wyboru. Z tej perspektywy pominięcie „Księgi strachów” przez nauczyciela należy uważać za korzystne zrządzenie losu;)
 
 
Adi 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 24 razy
Wiek: 33
Dołączył: 02 Cze 2014
Posty: 7162
Skąd: Wałcz
Wysłany: 2014-09-27, 13:58:17   

Osobiście "Księgę Strachów" miałem już kilkukrotnie przeczytaną w tamtym okresie i byłem rozczarowany, że jej nie przerabialiśmy....5tka uciekła mi sprzed nosa :) Ogólnie rzadko podobały mi się szkolne lektury. Najbardziej mnie denerwował moment, gdy chciałem się skupić na kolejnej książce wybranej przez siebie, ale wolny czas musiałem poświęcić lekturze szkolnej :D

Ciekaw jestem czy "Księga Strachów" odniosłaby sukces wśród moich szkolnych znajomych... Doskonały kryminał, z dawką humoru i dużej przygody. Może właśnie ta książka zachęciłaby tamtych młodych ludzi do czytania...
_________________


Co się z nami stanie? Świat zadecyduje...
 
 
SimonTemplar
Czytał Samochodzika


Dołączył: 02 Lip 2013
Posty: 54
Skąd: UK
Wysłany: 2014-09-30, 19:34:55   

Rzeczywiście była lekturą szkolną (koniec lat 80-tych), ale jej nie przerabialiśmy. Co ciekawe dostałem tę książkę jako nagrodę za "czerwony pasek" w bodajże III klasie podstawówki. Było to wydanie Naszej księgarni (białe z wehikułem na okładce o rejestracji ABC123).
Ostatnio zmieniony przez SimonTemplar 2014-09-30, 19:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tomasz 
Fanatyk Samochodzika



Pomógł: 7 razy
Wiek: 47
Dołączył: 30 Wrz 2009
Posty: 1182
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-10-01, 07:43:19   

SimonTemplar napisał/a:
Rzeczywiście była lekturą szkolną (koniec lat 80-tych), ale jej nie przerabialiśmy. Co ciekawe dostałem tę książkę jako nagrodę za "czerwony pasek" w bodajże III klasie podstawówki. Było to wydanie Naszej księgarni (białe z wehikułem na okładce o rejestracji ABC123).


Miałem to samo wydanie. Książka była dość słabo klejona i po pewnym czasie kartki fruwały... :/
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-01, 11:55:07   

W moim egzemplarzu III wydania z 1973 r. jest wzmianka "Lektura szkolna VII" to znaczy dla VII klas. Nie ma żadnej wzmianki w stylu "książka zatwierdzona pismem Ministra Oświaty nr z dnia..." czy jakoś tak, którą umieszczano w lekturach obowiązkowych i uzupełniających chyba też. Widocznie był to jakiś inny sort w hierarchii lektur szkolnych. Nie było na jej temat mowy ani w VII ani w innej klasie. Raczej bym zapamiętał. Przecież pamiętam, że w podręczniku dla klasy VI była "Podróż dwudziesta trzecia" z "Dzienników gwiazdowych" St. Lema :) .

Kustosz parę postów wyżej poczynił bardzo słuszne spostrzeżenie o tym, że wstawienie czegoś do kanonu lektur było czymś w rodzaju KS dla książki. W samej istocie "uczniowskości" jest wbudowana awersja do lektur w jakiejkolwiek mierze obowiązkowych... :D
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2014-10-01, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
The Saint 
Fanatyk Samochodzika



Wiek: 41
Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 2798
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-10-01, 19:02:42   

Tomasz napisał/a:

Miałem to samo wydanie. Książka była dość słabo klejona i po pewnym czasie kartki fruwały... :/


Święte słowa, była to chyba najsłabiej sklejona książka w historii.
_________________


"Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją – są niebezpieczni"
Świat samochodów!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,23 sekundy. Zapytań do SQL: 12