PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Polanica Zdrój i okolice
Autor Wiadomość
Przemek 
Słyszał o Samochodziku
Cichy72


Dołączył: 02 Cze 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-06-03, 08:36:24   Polanica Zdrój i okolice

Witam, chciałbym prosić o drobną podpowiedź sympatyków tutejszego forum. Mam 41 lat i czytałem wszystkie przygody p. Tomasza, dużą część z "kontynuacji" ale pamięć już nie ta i dla tego mój post. Po kilku latach "syzyfowej pracy" zaszczepiłem u mojego syna - Wojtka (lat 14) bakcyl "pożeracza przygód a'la Pan Samochodzik" i trzeba iść za ciosem. Tam gdzie wybieramy się na wycieczki lub urlopy często podsuwam mu literaturę mniej lub bardziej popularną dotyczącą historii odwiedzanych miejsc. W tym roku syn jedzie do POLANICY ZDRÓJ ( z dziadkami) moje proste żołnierskie pytanie brzmi : czy w któreś z części "nienackich" lub "nowych" przygód p. Tomasza znajdę tą miejscowość lub okolice ? Sam jestem miłośnikiem fortyfikacji więc już przygotowałem mu mały "marszrut" ale czekam na każdą przyjacielską podpowiedz. No to jak : POMOŻECIE ? (może nie cytat z klasyki ale zawsze..) . Liczę na podpowiedzi i dziękuje. Jeżeli ktoś chciałby odwiedzić coś mniej znanego w rejonie Górnego Śląska to uprzejmie podpowiem.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-12, 14:56:31   

Z kanonicznych "samochodzików" nic się nie dzieje w Kotlinie Kłodzkiej (ani na Dolnym Śląsku), a wielka szkoda. Zawsze miałem do Mistrz N. coś w rodzaju żalu, że pominął tamte strony w swej twórczości. A tematów z różnych epok, znalazłoby się mnóstwo. Krajobrazy są po prostu magiczne, pełne jakiejś harmonii między dziłami natury a wytworami człowieka. BYwalem kilkakroć w Dusznikach Zdroju i stamtąd robiłem wycieczki. Znałem nieźle Lądek Zdrój. O kontynuacjach wiem w zasadzie tyle, co wyczytałem tutaj na stronach. Być może jakaś z nich związana jest z podziemiami Gór Sowich; to modny temat :) . Na pewno wiele z nich dotyczy Dolnego Śląska; Zamku Czocha, Książa (pamiętam tytuł "Perły księżnej Daisy") Poproś Michala_bn, to udzieli Ci kompetentnych wyjaśnień.

PS. Przypomniałem sobie, że W PSiTT PS jadąc do Pragi zatrzymał się chyba w Szklarskiej Porębie i tam jakiś małolat usiłował mu rąbnąć aparat fotograficzny zostawiony w samochodzie. W sprawę wdał się Prot... To niestety, wszystkie przygody PS w tamtych stronach :D .
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-19, 12:22:18   

Polanica pojawia się w twórczości ZN!

W powieści "Z głębokości" wydanej po raz pierwszy w 1964 r. na stronie 51, główny bohater, Piotr leży w szpitalu z powodu ciężkiego zapalenia opłucnej i gorączkuje:

"Na twarzy czuł chłodny i świeży powiew, zdawało mu się, że tuż obok słyszy jednostajny bulgot wody. Pomyślał, że ciągle jest z Zofią w Polanicy i trwa jeszcze ta chwila, gdy w ciepłą noc leżeli razem na trawie obok górskiego strumienia, na policzkach mając chłodny powiew wiatru, a w uszach bulgot wody staczającej się po kamieniach. Doznał gwałtownego i prawie bolesnego uczucia tęsknoty za Zofią, jednocześnie bowiem pojął, że tamta chwila minęłam przed dziesięciu laty."

Zofia to żona Piotra. Jak więc widzimy tamte tereny nie były dla ZN nieznajomymi.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-07-19, 12:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-19, 22:30:05   

Z24 napisał/a:
Polanica pojawia się w twórczości ZN!
W powieści "Z głębokości" wydanej po raz pierwszy w 1964 r. na stronie 51, główny bohater, Piotr leży w szpitalu z powodu ciężkiego zapalenia opłucnej i gorączkuje:

To faktycznie idealny motyw przewodni dla wycieczki synkiem. :D
_________________
Drużyna 5

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-19, 22:44:43   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Polanica pojawia się w twórczości ZN!
W powieści "Z głębokości" wydanej po raz pierwszy w 1964 r. na stronie 51, główny bohater, Piotr leży w szpitalu z powodu ciężkiego zapalenia opłucnej i gorączkuje:

To faktycznie idealny motyw przewodni dla wycieczki synkiem. :D


Piotr leżał w szpitalu w Łodzi :027: . W Polanicy leżał na łonie... przyrody, co z pewnością jest interesujące dla 16-latków.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2015-07-19, 22:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12