PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Książki
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-09, 23:16:44   Książki

W tej powieści pojawia się sporo książek. O niektórych już pisaliśmy o innych nie. Trzeba to trochę usystematyzować.
Kilka tygodni temu zajrzałem do znajomego antykwariatu i pomiędzy innymi pozycjami na półce zauważyłem niewielki tomik bez opisu na grzbiecie. Mam taki nałóg, że taką pozycję natychmiast wyciągam i sprawdzam.
Była to niemiecka książka autorstwa R.H. Laarssa Eliphas Levi, der grosse Kabbalist und seine magischen Werke ("Eliphas Levi, wielki kabalista i jego magiczne dzieła" lub raczej "...dzieła o magii).
Eliphas Levi, to był bardzo głośny w XIX wieku okultysta:

./redir/pl.wikipedia.org/wiki/Eliphas_L%C3%A9vi

Ale w tym wypadku chodziło mi raczej o autora. W rozdziale VI PS zaszywa się z panem Dohnalem w czytelni praskiej Biblioteki Państwowej, w dawnym konwikcie jezuickim Klemetinum i...:

" Co do mnie - poprosiłem o Laarsa: Das Geheimnis der Amulette und Talismane", co znaczy "Tajemnica amuletów i talizmanów"

W nazwisko opuszczono jedno "S" ale chodzi o tę samą osobę. Tu mamy krótką wzmiankę o niej.

./redir/www.astronova.de/Nach-Autoren/R-H-Laarss/

Naprawdę nazywał się Richard Hummel, żył w latach 1870-1938. Wydawał czasopismo i pisał książki na tematy ezoteryczne. Współpracował ze znanym pisarzem Gustawem Meyrinkiem.

Książka "Das Geheimnis Amulette und Talismane" naprawdę istnieje:

./redir/www.booklooker.de...tor=R.H.+Laarss

Ciekawe z jakiej książki pochodzi piękny fragment o szafirze z rozdziału X, przypisany Dawidowi Katzowi?
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-09, 23:22, w całości zmieniany 2 razy  

John Dee 
Moderator
Uwielbia Samochodzika

Wysłany: 2017-10-10, 12:27:28   

Z24 napisał/a:
Książka "Das Geheimnis Amulette und Talismane" naprawdę istnieje
Jest nawet wznawiana. Książki ezoteryczne miały i nadal mają swoich czytelników - a może powinienem powiedzieć: czytelniczki? ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-10, 16:36:01   

John Dee napisał/a:
Książki ezoteryczne miały i nadal mają swoich czytelników - a może powinienem powiedzieć: czytelniczki? ;-)

:564: :564: :564:

Coś jest na rzeczy :D . Jak w 91 r zaczynałem robotę w Pewnej Niezmiernie Szacownej Instytucji Artystycznej, to w naszej sekcji (5 pań i 2 facetów: kierownik i wasz pokorny sługa) dzień zaczynał się od czytania horoskopów z prasy. Trwało, zanim do mnie dotarło, że rzecz jest traktowana najzupełniej serio. No cóż, byłem wtedy młody...

A wracają co książek to tu jest link do postu odnoszącego się do "Jarmarku sensacji" Egona Erwina Kischa o której to książce jest mowa w powieści:

http://pansamochodzik.net...p=140454#140454

A tu do zagadkowej lektury dyrektora Marczaka i zaraz poniżej do "Skarbów króla Gregoriusa: Jacka Kolbuszewskiego ciepło wspomnianej w powieści:

http://pansamochodzik.net...p=136949#136949

Odpowiedz do tematu