PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Unieski
2012-12-04, 21:46
Warszawa a samochodziki
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-11, 19:48:57   

Piratka napisał/a:
Ilekroć jestem na Starówce, wyobrażam sobie, że PS pracował (nadal pracuje) jako rzeczoznawca w sklepie z antykami koło Barbakanu, Nowomiejska 15/17 (ma nazwę Lapidarium). Mieszkam na Żoliborzu, co zaznaczam, gdyż jest to nieważne.

No, nie wiem :D . Jakbyś napisała, że urzęduje tam pan Feluś, który epizodycznie pojawia się w PSiN, to bym się zgodził. Tam jest takie mydło-powidło, znaczki, ciuchy, rupiecie, książki, a najgorzej, to że jest tam cokolwiek klaustrofobicznie. Ceny adekwatne dla Starego Miasta, choć ja nie narzekam, bo dwa tomy pewnego obcojęzycznego wydawnictwo udało mi się stargować o połowę ;-) .

Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2017-10-11, 20:48:36   

Mydło - powidło, można i tak nazwać. W każdym razie kiedyś mi się tam podobało. :)

- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-12, 11:44:45   

Piratka napisał/a:
Mydło - powidło, można i tak nazwać. W każdym razie kiedyś mi się tam podobało. :)

:564:

Nie mówię, że to obciach, ale PS-a to bym tam nie wsadzał. Po prostu za mało jest tam sztuki.
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-12, 23:25, w całości zmieniany 1 raz  

Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2017-10-13, 16:04:55   

Ostatnio nie zaglądałam. Pamiętam, że oferują amulety i takie tam. Nie upieram się, że to najbardziej odpowiednie miejsce dla Pana Tomasza.

- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-20, 14:09:16   

Wybaczcie, nie mogłem się oprzeć, żeby tego nie zamieścić... :D Wybraliśmy - może niezupełnie demokratycznie i jednogłośnie ;-) - PS -owi piękne miejsce do zamieszkania. Ale nie zawsze ono było takim. Urodę tego zakątka starej Warszawy ocenił po swojemu... sam Cesarz.

Otóż Napoleon przybył do Warszawy nocą z 18 na 19 grudnia 1806 r. zaskakując wszystkich i psując uroczyste powitanie, które było przygotowane z właściwą nam pompą. Oto co pisze Stanisław Szenic, w części drugiej swojej popularnonaukowej, znakomicie napisanej biografii księcia Józefa pt. "Książę wódz", Wydawnictwo MON, Warszawa 1979 str. 36"

"Napoleon wyruszył na miasto konno w towarzystwie księcia Józefa Poniatowskiego dopiero o wpól do czwartej [19.12.1806 r.]. Przyjmowano go okrzykami: "Niech żyje wielki Napoleon!" Udał się na Rynek Starego Miasta, skąd najbliższą drogą kazał się poprowadzić ku Wiśle. Zszedł Kamiennymi Schodkami łączącymi Rynek z ulicą Brzozową. Gdy zobaczył niechlujności tu nagromadzone, wyrzekł - jak wspomina ks. Franciszek Ksawery Kurowski - o tym brudnym ustroniu "sprawiedliwe acz niepochlebne zdanie". Zapewne było dosadne, lecz żaden pamiętnikarz nie zanotował jego brzmienia."

Pewnie nie zanotowali, bo nie wiedzieli jak się pisze to słownictwo nienormatywne: może i dobrze, bo i tak padłoby ono tutaj ofiarą Szarej Sowy, którego przecież nie wzruszyłyby argumenty, że przecież on "dał nam przykład"... ;-)
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-10-20, 16:59, w całości zmieniany 4 razy  

Berta von S. 
Matka Wspierająca
nienackofanka

Pomogła: 50 razy
Wysłany: 2017-10-20, 20:10:20   

Z24 napisał/a:
Zszedł Kamiennymi Schodkami łączącymi Rynek z ulicą Brzozową. Gdy zobaczył niechlujności tu nagromadzone, wyrzekł - jak wspomina ks. Franciszek Ksawery Kurowski - o tym brudnym ustroniu "sprawiedliwe acz niepochlebne zdanie". Zapewne było dosadne, lecz żaden pamiętnikarz nie zanotował jego brzmienia."

No w końcu tam była "Gnojna Góra", podobno warstwa śmieci i nieczystości ma ponad 20 metrów. Coś takiego przekopać, to by była gratka. ;-)

Z24 
Forumowy Badacz Naukowy

Wysłany: 2017-10-20, 23:51:36   

Berta von S. napisał/a:
Z24 napisał/a:
Zszedł Kamiennymi Schodkami łączącymi Rynek z ulicą Brzozową. Gdy zobaczył niechlujności tu nagromadzone, wyrzekł - jak wspomina ks. Franciszek Ksawery Kurowski - o tym brudnym ustroniu "sprawiedliwe acz niepochlebne zdanie". Zapewne było dosadne, lecz żaden pamiętnikarz nie zanotował jego brzmienia."

No w końcu tam była "Gnojna Góra", podobno warstwa śmieci i nieczystości ma ponad 20 metrów. Coś takiego przekopać, to by była gratka. ;-)

W zbiorze reportaży archeologicznych Krzysztofa Nowińskiego "Spotkania z archeologią" PZWS, Warszawa 1972, jeden z reportaży jest poświęcony m. in. powojennym wykopaliskom na Gnojnej Górze. Z tego, co pamiętam, to znaleziono tam m. in. fajkę z tajemniczym napisem, który jest interpretowany jako masoński.
O tej książeczce już wspominałem, gdyż z niej dowiedziałem się o istnieniu "Skarbu Atanaryka":

http://pansamochodzik.net...p=136717#136717

Interesujące wydały mi się uwagi o zabezpieczeniu Gnojnej Góry przez osuwaniem się - w końcu jest to - czy raczej była - piramida dość luźnych warstw śmieci.

Odpowiedz do tematu