PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamki, klasztory i katedry nad Renem i Mozelą
Autor Wiadomość
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-17, 09:26:52   

Opactwo Maulbronn



...ostatni etap podróży i wśród niemieckich klasztorów mój ulubiony. Według Wikipedii “dawny klasztor cystersów w Maulbronn w Badenii-Wirtembergii… uchodzi za najlepiej zachowany średniowieczny zespół klasztorny na północ od Alp… Wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1993.”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Opactwo_Maulbronn

Cały kompleks jest otoczony murem obronnym.



W pobliżu bramy znajduje się rozległy dziedziniec, do którego przylegają pokaźne budynki gospodarcze, spichrze itd. Były opactwu potrzebne, bo znajdował się na całkowitym odludziu (miasteczko wyrosło z ziemi dopiero znacznie później) i musiał być samowystarczalny.






W pobliskiej wiosce Knittlingen nawiasem mówiąc



urodził się i mieszkał słynny alchemik, którego Johann Wolfgang von Goethe unieśmiertelnił w swoim dramacie “Faust”.
Doktor Faust był kolegą ze studiów ówczesnego opata Entenfussa (Entenfuß = kacza noga :D ). Ten wezwał go w 1516 roku na pomoc, gdy klasztor znalazł się w finansowych tarapatach. Alchemik mieszkał w tej oto wieży



i robił złoto dla opata, przypuszczalnie bez powodzenia, bo w 1518 Entenfussa wywalono za niegospodarność kopniakiem z klasztoru.




Klasztor... :579:

















W tym klasztorze jak w żadnym innym można się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy o podziale mnichów na chórowych i konwersów, czyli tych w białych i tych w brązowych habitach. Biali posiadający święcenia kapłańskie odprawiali msze, zajmowali się powielaniem rękopisów itp. Brązowi pracowali na polach i w warsztatach (w klasztorze w Fontenay np. oglądałem niedawno potężną kuźnię z wielkim młotem spadowym).



Obie grupy nie mieli praktycznie ze sobą kontaktu i na pierwszy rzut oka podział wydaje się dość niesprawiedliwy, ale nie odniosłem wrażenia, by konwersi czuli się jakoś szczególnie wyzyskiwani. Owszem, ich sypialnie były oddzielne, jadalnie też, ale otrzymywali znacznie większe porcje niż biali bracia, jako że pracowali fizycznie.

Ślady podziału zachowały się również w kościele w formie bariery dzielącej go na dwie części.





Tu trzeba przyznać, że zakonnicy chórowi siedzieli wygodniej w swoich pięknie rzeźbionych stallach.





Wiele ludzi odwiedza Maulbronn jeszcze z innego powodu: w klasztorze od stuleci i do dnia dzisiejszego mieści się słynne ewangelickie seminarium teologiczne, najlepsi latyniści i grecy w kraju są tu szkoleni. Do wychowanków uczelni należeli ludzie tak sławni jak wybitny astronom i jeden z pierwszych zwolenników systemu Kopernika Johannes Kepler, laureat Nagrody Nobla Hermann Hesse i najsłynniejszy z nich, ale chyba tylko w Niemczech, “szalony” poeta Friedrich Hölderlin. Nie wiem jak Kepler, ale zarówno Hesse, jak i Hölderlin nienawidzili rygoru szkolnego i byli w Maulbronn strasznie nieszczęśliwi. Hesse wyrywał stąd regularnie, telegramy pomiędzy opatem a zaniepokojonymi rodzicami w tej sprawie zachowały się i są na wystawie w tutejszym muzeum. Pisarz opisał te przykre doświadczenia w jednej ze swoich pierwszych powieści: Unterm Rad (Pod kołami).

Ostatnimi zdjęciami tego niezwykłego zabytku kultury kończę relację mojej wycieczki wzdłuż Renu. :)









 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-08-17, 10:27:06   

Świetnie się zachował ten klaszotor. Czyżby nie był nigdy zniszczony/spalony?
Czy dobrze widzę że większość jest romańska ale częściowo jest tam też gotyk?
Poza tym zawsze myślałem, że południe Niemiec było katolickie (np. Bawaria), a tu nagle szkoła ewangelicka?

A ponieważ jest to (jak piszesz) już ostatnia część, to z przyjemnością klikam "pomógł"! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2018-08-17, 10:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2018-08-17, 11:45:48   

Szara Sowa napisał/a:
zawsze myślałem, że południe Niemiec było katolickie (np. Bawaria)

Pewnie tak, ale w Badenii-Wirtembergii nie tak jednoznacznie.
Maulbronn leży historycznie w Wirtembergii, której władcy opowiedzieli się za protestantyzmem w wersji Lutra.
Według artykułu w wikipedii ./redir/de.wikipedia.org/wiki/Evangelische_Landeskirche_in_W%C3%BCrttemberg protestantyzm zdecydowanie dominował tam aż do początku XIX wieku, do epoki Napoleona. Wtedy ludność protestancka i katolicka przemieszały się, na skutek powiększenia terytorium Wirtembergii o sąsiednie, katolickie obszary.

John Dee napisał/a:
Biali posiadający święcenia kapłańskie odprawiali msze, zajmowali się powielaniem rękopisów itp.

Chodzi pewnie nie tylko o święcenia kapłańskie w pełnym znaczeniu, czyli prezbiteriat, ale o rozmaite stopnie święceń niższych.

John Dee napisał/a:
[Hermann Hesse] opisał te przykre doświadczenia w jednej ze swoich pierwszych powieści: Unterm Rad (Pod kołami).

Właśnie, właśnie! Trochę pamiętam, ale nigdy nie wyobrażałem sobie, że to w tak niezwykłym otoczeniu. Ja bym pewnie nie uciekał... No, przynajmniej tak teraz myślę patrząc na te zdjęcia. Bo wiadomo, że co innego wersja demo a co innego monotonia codziennego życia, obowiązków i traktowania.

W każdym razie dzięki za fotoreportaż.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-17, 18:53:07   

Szara Sowa napisał/a:
Czyżby nie był nigdy zniszczony/spalony? … Czy dobrze widzę że większość jest romańska ale częściowo jest tam też gotyk?
Owszem, były jakieś oblężenia i rozruchy, ale budynki przy tym chyba nie ucierpiały, w przeciwieństwie do inwentarza zapewne.

Co do architektury, to mimo że przeważa styl romański, klasztor słynie z “nałożonych” na niego struktur gotyckich.





Na przykładzie krużganka można najlepiej zaobserwować, jak styl romański przechodzi w gotyk.





Sławny jest szczególnie stworzony przez nieznanego mistrza “raj”, “Paradies”, czyli przedsionek kościoła; doskonały przykład wczesnogotyckiej architektury w Niemczech.





Kynokephalos napisał/a:
Chodzi pewnie nie tylko o święcenia kapłańskie w pełnym znaczeniu, czyli prezbiteriat, ale o rozmaite stopnie święceń niższych.
Tak, oczywiście, nie w pełnym znaczeniu, to był skrót myślowy. Konwersi nie mieli zdaje się innych ambicji niż żyć i pracować według reguł zakonnych. Mnie zaskoczyło tylko, że liczebnie przewyższali braci pierwszej klasy i że separacja między obydwoma grupami, którą doskonale unaocznia ta bariera w kościele, była tak surowo przestrzegana.

Kynokephalos napisał/a:
Właśnie, właśnie! Trochę pamiętam, ale nigdy nie wyobrażałem sobie, że to w tak niezwykłym otoczeniu. Ja bym pewnie nie uciekał... No, przynajmniej tak teraz myślę patrząc na te zdjęcia. Bo wiadomo, że co innego wersja demo a co innego monotonia codziennego życia, obowiązków i traktowania.

Oczywiście Hesse opisał sytuację w Maulbronn z bardzo subiektywnego punktu widzenia. Dla mnie też wygląda to jak uczelnia moich marzeń. :)

Wystarczy przeczytać list do ojca napisany w tamtych latach, by zrozumieć, co kręciło przyszłego pisarza, skąd te jego rozgoryczenie i nieufność wobec autorytetu nauczycieli.

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-17, 20:50:01   

Jak zwykle gratuluję wycieczki i zazdroszczę wrażeń.
Szczególnie tego kontaktu z duchami Keplera, Hoelderlina, który nie jest tak nieznany. i Hermanna Hesse, którego niestety, jeszcze nie czytałem :oops: .
Przepadam za takimi miejscami.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-18, 08:30:31   

Z24 napisał/a:
Hermanna Hesse, którego niestety, jeszcze nie czytałem
Ja zaś niemal wszystko i to w dość młodym wieku nawet: pamiętam, że moją ulubioną powieść Hesse, Narcyz i Złotousty, w wieku lat 17. Siddharthę omawialiśmy w szkole. Jeśli chcesz nadrobić zaległości, Wilk stepowy byłby dobrym wyborem: osiągnięcie pięćdziesiątki jest tam kluczowym wydarzeniem… ;-)
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 67 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-08-18, 20:01:48   

Cytat:
Wilk stepowy byłby dobrym wyborem: osiągnięcie pięćdziesiątki jest tam kluczowym wydarzeniem… ;-)


To już dawno zostawiłem za sobą...
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2018-08-19, 08:06:10   

To oczywiście dyskwalifikuje Cię raz na zawsze. :D
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-03, 17:48:32   

Właśnie szuakłem w internecie, co się kryje za określeniem “Der Lettner” - okazuje się, że to właśnie taka przegroda w kościele, jaką oglądałem w Klasztorze Maulbronn:





Po polsku: Lektorium – “murowana lub drewniana przegroda oddzielająca w kościołach katedralnych i klasztornych przestrzeń przeznaczoną dla księży lub zakonników (prezbiterium) od części, w której mogły przebywać osoby świeckie”.
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-04-03, 18:31:10   

John Dee napisał/a:
Po polsku: Lektorium


Przyznam, że nie słyszałem.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14107
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-04-03, 18:57:58   

Przegród dzisiaj się już nie widuje, to i słowo popadło w zapomnienie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 11