PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
PRL-owskie wspomnienia
Autor Wiadomość
Bastard 
Stały bywalec forum



Wiek: 66
Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 292
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-07-29, 16:40:59   

No cóż na okres moich studiów przypadło wprowadzenie tzw. numerów kierunkowych i wtedy nagle okazało się, że połączenie rzeczywiście jest błyskawiczne. Chociaż na początku było ciekawie bo pochodzę z Puław a studiowałem w Warszawie i najpierw nie było bezpośredniego połączenia, z Warszawy było do Lublina a z Lublina do Puław. Na szczęście miałem rodzinę w Lublinie i w razie pilnego kontaktu służyła ona za skrzynkę kontaktową. No a potem wprowadzono połączenie tych numerów i wtedy już było super. Ale o czym byśmy wspominali, gdyby nie PRL....
_________________
 
 
Michaił Tomatov 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 625
Skąd: Chobienice
Wysłany: 2010-07-29, 17:34:27   

bastard napisał/a:
Ale o czym byśmy wspominali, gdyby nie PRL....

à propos czasów PRL-u. Wczoraj próbowałem wytłumaczyć bratankowi (10lat) co to był saturator i jak się z niego korzystało. (smak, higiena itp. ) Nie mógł uwierzyć, że coś takiego istniało :p
PS Wiem, że zaśmiecam wątek. Ale nie znalazłem tematu o "cudach PRL-owskich" w czasach Pana Samochodzika :)
_________________
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-29, 17:37:39   

Ach jaka dobra była woda z saturatora...jak się było bez kasy to za 30 gr kupowało się "czystą" a jak się było bogatym to "kolorową czyli czerwoną albo żółtą" za 1 zł albo 1.10 , a jak się chciało poszaleć to mieszaną za 1.30 zł! :D
 
 
Michaił Tomatov 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 53
Dołączył: 09 Lut 2010
Posty: 625
Skąd: Chobienice
Wysłany: 2010-07-29, 17:40:31   

był taki dowcip:
-poproszę wodę bez soku
-bez jakiego?
-może bez malinowego :D :D
_________________
 
 
 
Afrodyta 
Twórca
Luiza Frosz - autorka powieści samochodzikowych


Wiek: 38
Dołączyła: 22 Lis 2009
Posty: 1078
Wysłany: 2010-07-29, 22:56:57   

Niedawno był u mnie znajomy, lat 19. Próbowałam go namówic do obejrzenia "Zmienników" lub "07 zgłoś się". "Nie, on takiego oldschoolu nie ogląda, to nudne jest". Proponowałam mu również "Księgę strachów", przeczytał pół strony: "nuda, nie lubię przygodówek". W końcu obejrzał ze mną jeden odcinek Borewicza i co chwilę z uśmiechem patrzył na syrenki, polonezy i fiaty, ale sam film mu się spodobał, przy czym "lepszy byłby Pitbull, bo tam przeklinają, więc jest to bardziej realny serial" :D

Ja niewiele pamiętam z PRL-u, bo żyłam w nim parę lat. Pamiętam Pewexy, auta, 20-złotówki z Nowotką itp. Mimo wszystko uwielbiam filmy i książki utrzymane w tym klimacie. Nie są to dla mnie jakieś odrealnione rzeczy. Dlaczego więc dla osoby młodszej ode mnie o zaledwie kilka lat, ten świat jest już tak odległy?
_________________
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2010-07-29, 23:07:16   

Afrodyta napisał/a:
Niedawno był u mnie znajomy, lat 19. Próbowałam go namówic do obejrzenia "Zmienników" lub "07 zgłoś się". "Nie, on takiego oldschoolu nie ogląda, to nudne jest". Proponowałam mu również "Księgę strachów", przeczytał pół strony: "nuda, nie lubię przygodówek". W końcu obejrzał ze mną jeden odcinek Borewicza i co chwilę z uśmiechem patrzył na syrenki, polonezy i fiaty, ale sam film mu się spodobał, przy czym "lepszy byłby Pitbull, bo tam przeklinają, więc jest to bardziej realny serial" :D

Ja niewiele pamiętam z PRL-u, bo żyłam w nim parę lat. Pamiętam Pewexy, auta, 20-złotówki z Nowotką itp. Mimo wszystko uwielbiam filmy i książki utrzymane w tym klimacie. Nie są to dla mnie jakieś odrealnione rzeczy. Dlaczego więc dla osoby młodszej ode mnie o zaledwie kilka lat, ten świat jest już tak odległy?

Nie wiem, dziwny ten znajomy :D
 
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2010-07-30, 05:48:18   

A u mnie w mieście otwarto niedawno muzeum PRL-u i tak się wybieram od jakiegoś czasu i nie mogę się wybrać -może w niedzielę się uda :)
_________________
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2010-07-30, 07:41:34   

Afrodyta napisał/a:
Niedawno był u mnie znajomy, lat 19. <ciach> przy czym "lepszy byłby Pitbull, bo tam przeklinają, więc jest to bardziej realny serial"


Biedny ten nasz kraj, skoro człowiek prawie dorosły (w wieku maturzysty) jara się tym, że w filmie przeklinają. Ja rozumiem, że dziesięciolatek może się jarać, pod warunkiem, że na codzień rodzice nie rzucają mięsem, ale dziewiętnastolatek?
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 08:28:44   

Afrodyta napisał/a:
Ja niewiele pamiętam z PRL-u, bo żyłam w nim parę lat. Pamiętam Pewexy, auta, 20-złotówki z Nowotką itp. Mimo wszystko uwielbiam filmy i książki utrzymane w tym klimacie. Nie są to dla mnie jakieś odrealnione rzeczy. Dlaczego więc dla osoby młodszej ode mnie o zaledwie kilka lat, ten świat jest już tak odległy?

A to już wina wychowania, mój Mateusz uwielbia filmy te z lat 60 i 70. Obejrzał już większość z polskich i teraz ogląda Świętego, on dużo wie o czasach PRL! :) Ale za to koledzy się z niego śmieją co za bzdury on ogląda w dobie 3D! :027:
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2010-07-30, 12:48:43   

Co do znajomego, skoro tak lubi przeklinanie to poleć mu do obejrzenia "Psów". Tyle tylko, że pewnie powie, że za stare, bo z 1992 roku :okulary2:
 
 
 
Stefanmalek 
Fanatyk Samochodzika



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 1781
Wysłany: 2010-07-30, 12:56:01   

Wiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale jak ktoś nie lubi klasycznych polskich filmów i seriali, to jest dla mnie śmieszny i nic na to nie poradzę. Podejrzewam, że bardziej chodzi o brak wyobraźni.


Może być to również spowodowane tym, że w szkołach produkuje się "historycznych analfabetów". Wcześniej dwa razy przerabiało się to samo, a teraz trzy. Na wszystkich poziomach dochodzi się max. do II wojny światowej i nie wspomina się o współczesności (1950 - czasów obecnych). :065:
_________________


Medycyna zna różne przypadki...
 
 
Unieski 
Zasuszony Fan Samochodzika



Pomógł: 3 razy
Wiek: 27
Dołączył: 29 Mar 2009
Posty: 15867
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2010-07-30, 12:57:56   

Stefanmalek napisał/a:
Na wszystkich poziomach dochodzi się max. do II wojny światowej i nie wspomina się o współczesności (1950 - czasów obecnych). :065:

To prawda.
 
 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-07-30, 14:27:33   

iwmali napisał/a:
mój Mateusz uwielbia filmy te z lat 60 i 70. Obejrzał już większość z polskich i teraz ogląda Świętego,


Chyba na starość człowiek dziecinnieje bo ja też zdobyłem Świętego. A pamiętam jak leżałem w łóżku i czekałem na Świętego.....
_________________
masterix
Ostatnio zmieniony przez Czesio1 2010-07-30, 14:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-07-30, 14:40:30   

Even napisał/a:
I chociaż dzisiaj, jak mawia mój znajomy policjant, "to się w pale nie mieści", taka naprawdę była ówczesna rzeczywistość.


Racja, tak było..... Stałem pod sklepem aby kupić chleb. Ale kanał...
_________________
masterix
 
 
masterix 
Uwielbia Samochodzika



Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 641
Wysłany: 2010-07-30, 14:45:04   

iwmali napisał/a:
Ach jaka dobra była woda z saturatora...jak się było bez kasy to za 30 gr kupowało się "czystą" a jak się było bogatym to "kolorową czyli czerwoną albo żółtą" za 1 zł albo 1.10 , a jak się chciało poszaleć to mieszaną za 1.30 zł! :D

a ja trzymałem grosiki na wodę pod asfaltem przy trzepaku. Ale jaja :)
_________________
masterix
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 15:22:44   

A na naszym podwórku to miejscem spotkań był trzepak albo inaczej mówiąc "przewijanka", jakie cuda się na niej robiło! :D
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 16:08:18   Niezapomniane czasy PRL-u.

Powspominajmy sobie jak to było w czasach PRL-u...oczywiście jeśli ktoś pamięta te niedawne lata!
 
 
Iwmali
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 16:12:17   

Czesio mógłbyś przenieść posty o PRL-u do nowego tematu w Hyde Parku? :)
 
 
Michal_bn 
Maniak Samochodzika



Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Dołączył: 15 Maj 2009
Posty: 6753
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2010-07-30, 16:19:12   

Ja niewiele mogę o tym powiedzieć bo w PRL-u chodziłem tylko rok do podstawówki.
Pamiętam jak bylem jeszcze w wieku przedszkolnym jak chodziliśmy na zakupy. To była prawdziwa wyprawa!!!
Szliśmy zawsze: ja, mama i babcia. Mama stawała w kolejce do spożywczego , ja do mięsnego, a babcia do warzywniaka. Jak moja kolejka była szybsza, to zamieniałem się z mamą albo babcia i one robiły zakupy. Niestety świat w tym czasie wydawał mi się szary, brudny i smuty i .... nienawidziłem zakupów :p
_________________


"... i tak moich marzeń Wam nie oddam,
Póki w żyłach krew, nigdy się nie poddam..."
 
 
Czesio1 
Zasuszony Fan Samochodzika
Były administrator



Pomógł: 6 razy
Wiek: 48
Dołączył: 22 Sie 2008
Posty: 14370
Wysłany: 2010-07-30, 16:27:47   

iwmali napisał/a:
Czesio mógłbyś przenieść posty o PRL-u do nowego tematu w Hyde Parku? :)

Mówisz i masz. Ale następnym razem Ty będziesz musiała to zrobić. W końcu kolorek zielony zobowiązuje. ;-)
_________________

Lepiej spróbować i wiedzieć, że się nie udało, niż żałować, że się nie spróbowało :-)
Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 12