PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-02, 22:08
Worek Judaszów
Autor Wiadomość
Maryjan 
Słyszał o Samochodziku



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: 2013-07-16, 06:15:18   

Z24 napisał/a:
maryjan napisał/a:
Nadmienię, że w kilka lat temu Filmoteka Narodowa przekazała do IPN teczkę z wycinkami prasowymi, artykułami, oraz różnymi materiałami ówczesnych służb, którymi posiłkował się Nienacki przygotowując się do napisania książki i scenariusza.


O, to instytucje podobno kulturalne też się już tym zajmują? Dlaczego mnie to nie dziwi


Nie za bardzo rozumiem, Twój komentarz, szczególnie w czasie teraźniejszym. Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli ??

Ze swojej strony nadmienię, że w Filmotece Narodowej oprócz archiwum filmów, są też przechowywane różne archiwalia okołofilmowe m.in. scenariusze, projekty scenografii, plakaty itp. Są także materiały na podstawie, których autorzy pisali scenariusze m.in jako dokumentacja do danego filmu, bez żadnych podtekstów z tym związanych. Jak każde archiwum, FN ma obowiązek przechowywać i dbać o zbiory jej powierzone.

Co zaś się tyczy opisywanego przypadku, archiwiści doszli do wniosku, że część dokumentacji dotycząca Akcji Brutus, jest na tyle ważna i historyczna, że jej miejsce powinno być właśnie w IPN i to tam w pierwszej kolejności historycy i osoby zainteresowane tematem będą jej szukać. Dostrzeganie drugiego dna i podtekstów w racjonalnym i w zgodzie z "regułami archiwistycznymi" działaniu trochę mnie dziwi.

Pozdrawiam

maryjan
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-16, 20:04:09   

maryjan napisał/a:
Ze swojej strony nadmienię, że w Filmotece Narodowej oprócz archiwum filmów, są też przechowywane różne archiwalia okołofilmowe m.in. scenariusze, projekty scenografii, plakaty itp. Są także materiały na podstawie, których autorzy pisali scenariusze m.in jako dokumentacja do danego filmu, bez żadnych podtekstów z tym związanych. Jak każde archiwum, FN ma obowiązek przechowywać i dbać o zbiory jej powierzone.


No właśnie. Tak też sobie wyobrażam obowiązki archiwistów. Powieść "Worek Judaszów" i film "Akcja "Brutus"" są tylko powieścią i filmem.

maryjan napisał/a:
Co zaś się tyczy opisywanego przypadku, archiwiści doszli do wniosku, że część dokumentacji dotycząca Akcji Brutus, jest na tyle ważna i historyczna, że jej miejsce powinno być właśnie w IPN i to tam w pierwszej kolejności historycy i osoby zainteresowane tematem będą jej szukać.


Co tam też może być? Powieść, jako materiał wyjściowy. Scenariusz, scenopis, dialogi, ujęcia, które nie weszły do montażu. Plakaty, projekty scenpgrafii. Fotosy. Rachunki. Poza czystą historią literatury, czy filmu, naciekawsze może być w tym, kto ile i czego wypił na planie :) . No, przegiąłem, być może jakiś "były" z tej czy z tamtej strony mógł jeszcze udzielić konsultacji kostiumologicznych i scenograficznych.

maryjan napisał/a:
archiwiści doszli do wniosku, że część dokumentacji dotycząca Akcji Brutus, jest na tyle ważna i historyczna, że jej miejsce powinno być właśnie w IPN.


Zawsze podziwiałem ludzi, którzy bez zbędnych słów sami wiedzą, kiedy powinni uczynić nawet to, czego się od nich nie oczekuje.
A nie dziwi mnie to, bo już w innych bardzo poważnych i nobliwych instytucjach kulturalnych zetknąłem się z podobnym, zdrowym podejściem do rzeczywistości.
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2013-07-16, 20:38, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Maryjan 
Słyszał o Samochodziku



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Wrz 2009
Posty: 20
Wysłany: 2013-07-17, 06:20:52   

Z24 napisał/a:
maryjan napisał/a:
Co zaś się tyczy opisywanego przypadku, archiwiści doszli do wniosku, że część dokumentacji dotycząca Akcji Brutus, jest na tyle ważna i historyczna, że jej miejsce powinno być właśnie w IPN i to tam w pierwszej kolejności historycy i osoby zainteresowane tematem będą jej szukać.

Co tam też może być? Powieść, jako materiał wyjściowy. Scenariusz, scenopis, dialogi, ujęcia, które nie weszły do montażu. Plakaty, projekty scenpgrafii. Fotosy. Rachunki. Poza czystą historią literatury, czy filmu, naciekawsze może być w tym, kto ile i czego wypił na planie :) . No, przegiąłem, być może jakiś "były" z tej czy z tamtej strony mógł jeszcze udzielić konsultacji kostiumologicznych i scenograficznych.
maryjan napisał/a:
archiwiści doszli do wniosku, że część dokumentacji dotycząca Akcji Brutus, jest na tyle ważna i historyczna, że jej miejsce powinno być właśnie w IPN.

Zawsze podziwiałem ludzi, którzy bez zbędnych słów sami wiedzą, kiedy powinni uczynić nawet to, czego się od nich nie oczekuje.
A nie dziwi mnie to, bo już w innych bardzo poważnych i nobliwych instytucjach kulturalnych zetknąłem się z podobnym, zdrowym podejściem do rzeczywistości.

Jeszcze raz, dla pełnego zrozumienia. Powtórzę to co napisałem już raz. Cytuję:

maryjan napisał/a:
Nadmienię, że kilka lat temu Filmoteka Narodowa przekazała do IPN teczkę z wycinkami prasowymi, artykułami, oraz różnymi materiałami ówczesnych służb

Zostało przekazane tylko to co wymieniłem. I teraz dla pełnego wyjaśnienia. Tak jak napisałem zostały przekazane materiały, które nijak się mają do powstania filmu czyli wspomniane przez Ciebie:

Z24 napisał/a:
Scenariusz, scenopis, dialogi, ujęcia, które nie weszły do montażu. Plakaty, projekty scenografii. Fotosy. Rachunki.

pozostały w FN, gdyż IPN nie powinno to interesować i nie interesuje. Zostały przekazane materiały, które mogą mieć wartość czysto historyczną bez żadnego związku z powstaniem filmu. Osobiście widziałem te materiały i uważam, że m.in. wycinki prasowe, notatki służbowe MO i innych służb dot. Warszyca i oddziałów KWP na temat wydarzeń opisanych w książce, a później zekranizowanej powinny znaleźć się w instytucji, która zajmuje się historią tego okresu.

Myślę, że te wyjaśnienia powinny wystarczyć. Choć zdaję sobie sprawę, że Ciebie nie usatysfakcjonują. Podejrzewam (obym się mylił), że starasz się dopasować wybrane fakty pod obraną tezę...

Kończę, gdyż zmierzamy do OT, które nie powinny być tematem tej dyskusji. Moja informacja miała na celu wskazać osobom zainteresowanym, gdzie mogą poszukiwać informacji na temat opisanych w książce wydarzeń.

Howgh.
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-17, 15:33:36   

maryjan napisał/a:
Myślę, że te wyjaśnienia powinny wystarczyć. Choć zdaję sobie sprawę, że Ciebie nie usatysfakcjonują


Satysfakcjonują jak najbardziej.

maryjan napisał/a:
Podejrzewam (obym się mylił), że starasz się dopasować wybrane fakty pod obraną tezę...


Przyznaję, że być może w istocie tak jest. To może być skrzywienie: miałem styczność z archiwami, dokumentami, jako też z instytucjami policyjnymi, quasi-policyjnymi - a więc również i z różnej maści donosicielami.

PS. Co to jest OT?

Wracając o tematu zasadniczego: o ile mogłem się zorientować, to w powieści jest wymieniona tylko jedna osoba, którą można jednoznacznie zidentyfikować. Ale o tej postaci się tylko mówi, nie występuje ona we własnej osobie: jest to znany na Lubelszczyźnie rzeczywiście pod takim samym pseudonimem "Żelazny".
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2013-07-17, 16:27, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
PawelK 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 14 razy
Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 6240
Wysłany: 2013-07-17, 15:43:38   

Z24 napisał/a:
PS. Co to jest OT?


To znaczy PT :D

Czyli Poza Tematem
_________________


to travel hopefully is a better thing than to arrive
Robert Louis Stevenson 'Virginibus Puerisque'
 
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-17, 15:52:00   

PawelK napisał/a:
Z24 napisał/a:
PS. Co to jest OT?


To znaczy PT


Dzięki PawleK za oświecenie. Nie ze wszytkimi skrótami używanymi w e-korespondencji jestem obznajomiony.
_________________
Z 24
 
 
walec drogowy 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 48
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 39
Skąd: północ kraju
Wysłany: 2015-01-11, 19:11:31   

Przeczytałem, powiem szczerze na kolana nie rzuca (uwzględniam wszystkie okoliczności, czas powstania itp.) ale jak by się pokusić to i obecnie można by z tego coś wyciągnąć w formie filmowej. Postanowiłem sobie poznać ,,pozasamochodzikową" twórczość autora, ale nie wiem czy zdołam przebrnąć przez wszystko. Może ktoś podpowie co czytać, żeby się nie zrazić i porzucić dalsze zgłębianie dzieł Nienackiego?
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2015-01-11, 19:14:37   

"Laseczka i tajemnica" :)
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-01-11, 20:47:16   

walec drogowy napisał/a:
ale jak by się pokusić to i obecnie można by z tego coś wyciągnąć w formie filmowej.


Ta powieść jest już zekranizowana!

Liście Dębu i Sumienie mogę polecić.
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-11, 21:13:57   

A przede wszystkim "Skiroławki".
_________________
Z 24
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2015-01-12, 09:13:33   

No i oczywiście "Dagome Iudex"! Ja przy tym tryptyku się świetnie bawiłem. Trzeba tylko uważnie czytać by spamiętać bohaterów, bo jest ich sporo. :)
_________________
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-01-12, 09:20:05   

Wszystkie wyżej wymienione czyli Dagome, Skiroławki, Laseczka, Sumienie i Liście dębu :) Dodałabym jeszcze Wielki las :)
_________________
 
 
walec drogowy 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 48
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 39
Skąd: północ kraju
Wysłany: 2015-01-12, 19:41:51   

Wiem Sowo, mówisz o filmie ,,Akcja Brutus" ale ja miałem na myśli, że obecnie można też zrobić niezłe kino z tej powieści. Dzięki wszystkim za podpowiedzi, przymierzałem się do Laseczki i tajemnicy. Jestem bardzo ciekaw Dagome, tylko czy ja przez to przebrnę :)
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-01-12, 20:01:21   

walec drogowy napisał/a:
Jestem bardzo ciekaw Dagome, tylko czy ja przez to przebrnę :)

Powinno się spodobać, dla mnie to najlepsza z powieści Nienackiego dla dorosłych :)
_________________
 
 
walec drogowy 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 48
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 39
Skąd: północ kraju
Wysłany: 2015-01-12, 20:05:47   

Słyszałem o tym Karen, ale podobno jedna z trzech części jest trudno dostępna? :065:
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-01-12, 20:52:23   

Na wszelki wypadek radzę zacząć od tej Laseczki! :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
walec drogowy 
Słyszał o Samochodziku


Wiek: 48
Dołączył: 19 Lut 2014
Posty: 39
Skąd: północ kraju
Wysłany: 2015-01-12, 21:24:14   

Zastosuje się do rady Ojca Zarządzającego :)
 
 
Karen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 4 razy
Wiek: 25
Dołączyła: 18 Cze 2008
Posty: 5120
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-01-13, 14:46:26   

walec drogowy napisał/a:
Słyszałem o tym Karen, ale podobno jedna z trzech części jest trudno dostępna? :065:

I tak najlepsza jest pierwsza a tę łatwo dostać :D Z trzecią faktycznie może być trudno g:\ Mi się udało kupić daaaaawno temu na allegro cały komplet :)

EDIT: sprawdziłam na allegro, są tam dostępne wszystkie trzy tomy g;)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Karen 2015-01-13, 19:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Duch 
Stały bywalec forum


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Wrz 2013
Posty: 306
Wysłany: 2015-01-17, 03:51:48   

Mnie się tytuł "Worek Judaszów" kojarzy z grą półsłówek ""chór wujów" :D .
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11310
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-17, 23:24:35   

Duch napisał/a:
Mnie się tytuł "Worek Judaszów" kojarzy z grą półsłówek ""chór wujów" :D .

Lepiej nie kontynuujmy tego wątku w ten sposób i w tym miejscu, bo i tak nas stąd wyrzucą :D ;-) .
W sieci jest chyba kilka stron poświęconym grze półsłówek, a na początku lat 90-tych całą książeczkę na ten temat wydało wydawnictwo "Wolna pagina" ;-) .
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 11