PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Czesio1
2012-10-09, 14:45
Tajemnica tajemnic i takie różne
Autor Wiadomość
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2022-05-27, 16:50:18   

Czytam sobie TT po raz któryś i nagle przyszło mi do głowy coś śmiesznego, że skoro Prot był zamknięty w łazience u Dohnalów, a w tym czasie miały miejsce długie posiedzenia najczęściej sporej liczny osób, to ktoś mógłby mieć problem z dostaniem się do łazienki w tym czasie. Najbardziej miał przerąbane Skwarek, na którego szczególnie uwrażliwiony był pies :D
Wiadomo, że Prot lubił Ludmiłę, Dohnalów resztę chyba też, po prostu dobrych ludzi :) Ale Smith, gdyby chciał skorzystać też mógłby mieć problem.
Oczywiście ubikacja mogła być osobno.
To żadne zarzuty co do pisarza, bo o czynnościach intymnych najczęściej się w książkach nie pisze i nie myśli. To takie moje rozważania tylko.
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 3243
Skąd: PL/UA
Wysłany: 2022-09-20, 19:39:48   

Szara Sowa napisał/a:
Czyli Nienacki musiał być w Pradze przed 65 r. Bo inaczej zapamiętałby na pewno, że jest to deptak. Ja byłem pierwszy raz w Pradze ok. 1990 r. i faktycznie był już deptakiem. :)

Raczej na pewno był w Pradze na długo przed napisaniem PSiTT. Przecież wzmianka o pobycie Tomasza w Pradze pojawiła się już w Księdze Strachów, więc pomysł praskich przygód chodził zapewne Nienackiemu od I połowy lat sześćdziesiątych i mógł być związany z pobytem autora w czeskiej stolicy mniej więcej w tym okresie. Być może już wtedy poczynił jakieś wstępne szkice czy notatki (m.in. właśnie o Moście Karola), które później wykorzystał pisząc Tajemnicę Tajemnic
_________________
Ostatnio zmieniony przez Piotrus 2022-09-20, 19:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2022-09-21, 01:20:55   

Piotrus napisał/a:
Być może już wtedy poczynił jakieś wstępne szkice czy notatki (m.in. właśnie o Moście Karola), które później wykorzystał pisząc Tajemnicę Tajemnic

Bardzo możliwe. Mam wrażenie, że już o tym pisałem, ale nie pamiętam gdzie... pod koniec lat 90 na grupie dyskusyjnej o Nienackim ktoś przytoczył wywiad z p. Heleną Nowicką, która wspominała m.in. że była z mężem kiedyś na wycieczce w Pradze i ten podczas zwiedzania zawzięcie robił notatki. Tylko kiedy - nie wiadomo.

Edyta: skoro byli razem, to może wskazywać na czasy rzeczywiście przed Jerzwałdem. Co prawda nawet jak już Pisarz mieszkał z Alicją Janeczek, to p. Helena często tam przyjeżdżała, ale wtedy chyba częściej spędzali urlop właśnie nad jeziorem...
_________________
Drużyna 2

Ostatnio zmieniony przez Bóbr Mniejszy 2022-09-21, 01:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotrus 
Fanatyk Samochodzika
piotrus


Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 3243
Skąd: PL/UA
Wysłany: 2022-09-21, 19:24:41   

I wydanie Księgi było w roku 1967, ale sama powieść mogła być pisana nieco wcześniej. W każdym razie podejrzewam, że musiało to być niedługo po tym wyjeździe do Pragi, i że to miasto musiało jakoś zainspirować pisarza, skoro wspomniał o nim we wstępie do Księgi...
_________________
 
 
Tytus Atomicus 
Uwielbia Samochodzika


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 511
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-02, 20:48:47   

Athenais napisał/a:
Wreszcie udało mi się ponownie zawitać do British Museum i miałam wielką nadzieję na obejrzenie na żywo zwierciadła Johna Dee, a tu rozczarowanie - zwierciadło i szklana kula do sierpnia przyszłego roku zostały wypożyczone :( W gablotce zostały tylko "magiczne" dyski


Już jest z powrotem. Ale jakoś mało okazale wygląda. Nic specjalnego.
Ostatnio zmieniony przez Tytus Atomicus 2022-11-02, 21:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 14