PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
"Te najmilsze miasto Uuuuuć"
Autor Wiadomość
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-05-16, 14:42:29   

Na 100% Nowozarzewska to stara nazwa Zarzewskiej. Tak jak Dąbrowska - Dąbrowskiego.
Dziwi mnie tylko określanie tych miejsc Chojnami, bo to ani Chojny, ani Dąbrowa.
Jeśli już to Górniak (okolice rynku Górniak).
Te rewiry tak się dziś określa.

Chojny to okolice kościoła św. Wojciecha na Rzgowskiej (ta sama ulica, ale dużo dalej na południe). Dąbrowa to ulice Broniewskiego, Śmigłego Rydza, Dąbrowskiego, ale też dalej i Tatrzańska (to chyba taki główny rewir Dąbrowy).Popatrzcie na mapach, gdzie te miejsca, a gdzie Krucza, Grabowa, czy róg Rzgowskiej i Miłej.

Bloki magistrackie przy Podmiejskiej. Jeden z najstarszych w Łodzi zespołów zabudowy blokowej, oprócz osiedla Montwiłła - Mireckiego i osiedla przy Bednarskiej - Dygasińskiego - Zółkiewskiego. Zwracam uwagę, że obok tych bloków są niewielkie działki na Podmiejskiej, a gdzieś w altance na Podmiejskiej Tomasz w Pozwoleniu na przywóz lwa spotkał się w nocy z Panienką z biblioteki i jej kompanami. Zawsze wyobrażałem sobie, że to tam.
Widzę, że zdjęcia tych bloków już się pojawiły na forum:
http://pansamochodzik.net...3559e5ae48a.jpg
http://pansamochodzik.net...e81379d252e.jpg

To dawne wysypisko rzeczywiście mogło tam być. Park obecnie się tam znajduje, nawet z górką, z której zjeżdżałem w dzieciństwie na sankach, a może to być tzw. śmieciowa górka. Reszta opisu z Węża też się zgadza. W łaźni miejskiej jest teraz bank.
To jest ten budynek:
http://fotopolska.eu/foto/709/709897.jpg
http://fotopolska.eu/foto/405/405194.jpg

Rzgowską jeździły i nadal jeżdżą tramwaje, którymi dojechać można do rogu Mickiewicza (dawna Główna, gdzie wysiadł Henryk) i Piotrkowskiej. A to tylko skrzyżowanie dalej od kamienicy, gdzie mieszkał na Piotrkowskiej Nienacki.

Niestety, zbyt rzadko szperam po forum, dopiero teraz natrafiłem na ten wątek. Jeśli macie jakieś pytania dot. tych miejsc - pytajcie, postaram się odpowiedzieć.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
Ostatnio zmieniony przez michaŁ 2016-05-16, 14:56, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-16, 21:13:16   

michaŁ napisał/a:
Niestety, zbyt rzadko szperam po forum


Włąśnie Tobie mam to nieco za złe, bo pamiętam jak tak od razu z przyrzutu napisałeś gdzie mieszkał Henryk (w LiT) i o który to Stary Cmentarz chodziło ;-)
Daję "pomógł" za dzisiejszy wpis :) .
_________________
Z 24
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2016-05-16, 21:45:23   

michaŁ napisał/a:
Na 100% Nowozarzewska to stara nazwa Zarzewskiej. Tak jak Dąbrowska - Dąbrowskiego. Dziwi mnie tylko określanie tych miejsc Chojnami, bo to ani Chojny, ani Dąbrowa. Jeśli już to Górniak (okolice rynku Górniak).
Te rewiry tak się dziś określa.


Nie tak do końca ;-) - dodam małe sprostowanie co do Górniaka i ul. Głównej

Też mnie to zastanawia i nie daje spokoju do dziś, ul. Krucza to nie Chojny (wieś, czy dzielnica?!)...
sięgałam po stare mapy, książki opisujące dawne dzielnice, jedyne wyjaśnienie to takie,
że przed wojną mieszkali na ul. Podmiejskiej - więc na Chojnach, tereny niegdyś należały do prywatnych dóbr Chojny (nie wsi Chojny, poniżej mapka), nie tylko okolice stawów Jana (kościół św. Wojciecha), a cała długość ulicy Rzgowskiej należała do Chojen, tak jak stacja kolejowa i ul. Śląska (obecnie również mylnie określane jako Dąbrowa). Nowy podział administracyjny po 1960 roku funkcjonował w urzędach, dawni mieszkańcy nadal mieli swój, swoje utrwalone nazwy ;)

źródło: http://www.uml.lodz.pl/

Po wojnie mieszkał na ul. Kruczej - obecnie dzielnica Górna (od dawnego Rynku Górnego, Plac Reymonta), nie Górniak ;-) - to nazwa obecnego rynku (w innym miejscu niż pierwotnie, nigdy nie dzielnica... :027:
Tu po raz kolejny przypomnę opis ulicy, od której odchodzi ul. Krucza
"Stanisława PRZYBYSZEWSKIEGO - ulica wytyczona w 1825 r. przy zakładaniu osady Łódka. Była starą wiejską drogą łączącą wieś Wólka z Zarzewem. Po regulacji biegła z Rynku Górnego (centralnego placu osady Łódka) do wsi Zarzew, stąd zwana → Zarzewską. W 1920 r. otrzymała imię Aleksandra → Napiórkowskiego, który do wybuchu I Wojny Światowej mieszkał przy tej ulicy wraz z żoną. W 1952 r. przemianowana na Stefana Przybyszewskiego, a w 1990 r. na Stanisława Przybyszewskiego."
źródło: http://www.log.lodz.pl/mo...RZYBYSZEWSKIEGO

Przytoczę kolejne opracowanie, dotyczące przyłączonych do Łodzi wsi, od których pochodzą nazwy dzielnic:
"Na początku XV wieku, kiedy Łódź przekształcała się w miasto wokół niej znajdowały się wsie, o których pamięć pozostała w nazwach dzielnic, osiedli czy po prostu miejsc. Wyjątkowo starą metrykę mają Łagiewniki. Jako osada służebna, której mieszkańcy trudnili się wyrobem drewnianych naczyń musiała powstać jeszcze przed końcem XII wieku. Widzew lokowany był ok. 1381 roku, a Stoki dziewięć lata później. Od końca XIV wieki (1398) swoją historię wiodą Retkinia, Ruda Chocianowicka (Pabianicka) i Chachuła Młyn. Wieś Rokicie położona w dolinie Jasienia swoją historię rozpoczyna w 1411 roku. Nad rzeką z czasem powstało 28 gospodarstw i duży młyn. Pierwsze wzmianki o Chojnach Dużych i Chojnach Małych pochodzą z 1469 roku, kiedy to obie wsie miały wejść do parafii rzgowskiej.
Kapituła krakowska, do której należała południowa część obecnej Łodzi próbowała nawet w połowie XVI wieku założyć miasteczko konkurujące z Łodzią. Wybór padł na Brus, ale lokacja się nie powiodła i Brus wsią pozostał. W połowie tego wieku powstała również wieś Wólka, tam gdzie trakt piotrkowski przechodził przez rzekę Jasień. Pamiątką po osadzie jest ul. Wólczańska, czyli wiodąca do Wólki.
Nazwa Zarzew natomiast pochodzi od nazwiska biskupa Rozdrażewskiego, który lokował wieś Rozdrażew. Ludność okoliczna wolała jednak skróconą nazwę, a reformy ortografii z czasem zmieniły pisownię.
Prawdziwy przemysł - na miarę XVI wieku - rozwijał się w Chocianowicach. Była tam huta szkła i kuźnia, w której wyrabiano metalowe przedmioty, pługi i brony na potrzeby dworu w Pabianicach."

źródło: Okoliczne wsie, http://www.angro51.cba.pl/page.php?126

michaŁ napisał/a:
którymi dojechać można do rogu Mickiewicza (dawna Główna, gdzie wysiadł Henryk) i Piotrkowskiej.

Nie ma rogu ul. Mickiewicza i Piotrkowskiej ;-) (Mickiewicza jest na odcinku do Kościuszki, później kontynuacją jest al. Piłsudskiego) więc róg al. Piłsudskiego i Piotrkowskiej
"*GŁÓWNA, -ej - ♦ Nazwa uzasadniona terenowo, utworzona od przymiotnika główny 'najważniejszy'; ulica stanowiła główny trakt na osi wschód-zachód kształtującej się Łodzi; łączyła Nową Dzielnicę z ulicę Piotrkowską; → aleja Piłsudskiego"
źródło: http://www.log.lodz.pl/mo...Leksykon/G.aspx
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-17, 13:13:23   

Przyjmij M.Gośko, "pomógł" z podziękowaniem. A niektórzy uważają Łódź za nieciekawe miasto! Dwieście lat temu, był to obszar kilku wsi, folwarków, wegetujących miasteczek i bujnych lasów i obfitych źródeł, co miało znaczenie przy wyborze tego obszaru jako przyszłego okręgu przemysłowego.
_________________
Z 24
 
 
michaŁ
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 8 razy
Wiek: 44
Dołączył: 03 Lut 2008
Posty: 741
Skąd: Łódź
Wysłany: 2016-05-17, 16:34:29   

Mickiewicza kończy się przy Piotrkowskiej. A od Piotrkowskiej zaczyna się dalej Piłsudskiego, więc skrzyżowanie to można dwojako określić :)
Dzielnica owszem, Górna. Potocznie jednak to Górniak, ale tylko te rewiry, nie w sensie że na Górną mówi się Górniak.
_________________
I znowu polski rycerz dumnie podejmuje złotą rękawicę
Ostatnio zmieniony przez michaŁ 2016-05-17, 16:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2016-05-19, 07:59:59   

michaŁ napisał/a:
Mickiewicza kończy się przy Piotrkowskiej. A od Piotrkowskiej zaczyna się dalej Piłsudskiego, więc skrzyżowanie to można dwojako określić :)
Dzielnica owszem, Górna. Potocznie jednak to Górniak, ale tylko te rewiry, nie w sensie że na Górną mówi się Górniak.

;-)

Zet dziękuję :) Twoja zasługa że próbujesz Łódź, nie dajesz zapomnieć o ważnym okresie z życia Z.N. i jego korzeniach. Władze miasta powinny wziąć przykład, tak jak na Mazurach o nim pamiętają...;-) :564:
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-19, 14:37:25   

M.Gośka napisał/a:
michaŁ napisał/a:
Mickiewicza kończy się przy Piotrkowskiej. A od Piotrkowskiej zaczyna się dalej Piłsudskiego, więc skrzyżowanie to można dwojako określić :)
Dzielnica owszem, Górna. Potocznie jednak to Górniak, ale tylko te rewiry, nie w sensie że na Górną mówi się Górniak.

;-)

Zet dziękuję :) Twoja zasługa że próbujesz Łódź, nie dajesz zapomnieć o ważnym okresie z życia Z.N. i jego korzeniach. Władze miasta powinny wziąć przykład, tak jak na Mazurach o nim pamiętają...;-) :564:


Cała przyjemność po mojej stronie :) . Oczywiście nadal będę się starał.
Koniec końców ZN nie tylko urodził się tu i wyszedł z tego środowiska, ale i tu został pisarzem. Można rzec, że przeżył tu wiekszość życia. Przesiedlił się na Mazury już jako ukształtowany pisarz: miał przecież już za sobą sporo książek i raczej nie da się powiedzieć, że jego talent rozkwitł dopiero w cieniu mazurskich sosen i w poszumie trzcin nad jeziorem...


PS. Nie pamiętam, czy gdzieś już na forum wspominałem, że z naszych wielkich to Jarosław Iwaszkiewicz bardzo sobie cenił te rejony i np. napisał, że dolina Moszczenicy od Nowosolnej do Strykowa jest przepiękna. Jeszcze o jego zachwytach napiszę.
_________________
Z 24
 
 
M.Gośka 
Forumowy Badacz Naukowy
Gośka & Gerswalde



Pomogła: 16 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 582
Skąd: LDZ
Wysłany: 2016-05-20, 23:26:52   

Z24 :564:
michaŁ Racja :564: Mickiewicza kończy się przy Piotrkowskiej, nie może być inaczej :D
_________________
Zakochana w Jerzwałdzie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-12, 19:44:35   

Przeczytałem właśnie wspomnienia i fragmenty pamiętników poety Wacława Mrozowskiego, wydane przez Wydawnictwo Łódzkie w 1981 r. pt. "Wspominki cygana". Mocna rzecz, choć niekoniecznie wesoła. Autor był m. in. współpracownikiem "Odgłosów", długo mieszkał w Łodzi i tam zmarł w 1967 r. i został pochowany na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Na stronie 213, gdzie autor opisuje wydarzenia 1966 r. wspomniana jest osoba lekarki akredytowanej przy Związku Literatów Polskich, pani doktor Kuryłło... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-04, 23:23:15   

Przypomnę tutaj pierwszy post niniejszego tematu, tak się dziwnie składa, że mój ;-)

http://pansamochodzik.net...p=163027#163027

Właśnie dzisiaj się dowiedziałem skąd się wzięło określenie farbowany Szwajcar, a raczej "farbowani Szwajcarzy", chodziło bowiem o grupę osób, czy też właściwie instytucję lub instytucje. Afera nie dotyczyła branży farbiarskiej, tylko energetycznej i miała miejsce zasadniczo w latach dwudziestych XX wieku, oczywiście w Łodzi. Materiał przygotuję dopiero za czas jakiś, bo wymaga on obróbki dla naszych potrzeb: nie będę przecież przepisywał rozdziału z książki... ;-)
_________________
Z 24
Ostatnio zmieniony przez Z24 2017-01-04, 23:25, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-01-05, 08:45:43   

Z24 napisał/a:
skąd się wzięło określenie farbowany Szwajcar,


A może ma to jakiś związek z Eugeniuszem Bodo, który też pochodził z Łodzi i jego ojciec był Szwajcarem, a on sam miał szwajcarskie obywatelstwo, które zresztą doprowadziło go do śmierci...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-05, 10:10:35   

Szara Sowa napisał/a:
Z24 napisał/a:
skąd się wzięło określenie farbowany Szwajcar,


A może ma to jakiś związek z Eugeniuszem Bodo, który też pochodził z Łodzi i jego ojciec był Szwajcarem, a on sam miał szwajcarskie obywatelstwo, które zresztą doprowadziło go do śmierci...


Nie sądzę, bo tam chodziło o Szwajcarów ze Szwajcarii, jakieś podstawione konsorcjum.
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-04, 18:05:05   

“Urodziłem się na Chojnach. Najpierw mieszkaliśmy na Podmiejskiej pod szesnastym, a potem na Rzgowskiej pod pięćdziesiątym drugim.”

Jeśli numeracja się nie zmieniła mieszkał w tym oto budynku.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-04, 18:33:29   

John Dee napisał/a:
“Urodziłem się na Chojnach. Najpierw mieszkaliśmy na Podmiejskiej pod szesnastym, a potem na Rzgowskiej pod pięćdziesiątym drugim.”
Jeśli numeracja się nie zmieniła mieszkał w tym oto budynku.

A wziąłeś pod uwagę, że ta Rzgowska wędrowała?
https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=265983#265983
_________________
Drużyna 5

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2019-10-04, 20:59:48   

Berta von S. napisał/a:
A wziąłeś pod uwagę, że ta Rzgowska wędrowała?
Hm, sama Rzgowska chyba nie. Ma nadal taki sam przebieg co na starych mapach. :027:
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-10-04, 23:11:04   

John Dee napisał/a:
Berta von S. napisał/a:
A wziąłeś pod uwagę, że ta Rzgowska wędrowała?
Hm, sama Rzgowska chyba nie. Ma nadal taki sam przebieg co na starych mapach. :027:


:564:

Tak jest. Rzgowska to Rzgowska.
_________________
Z 24
 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-07-17, 16:52:07   

Dzisiaj przypadkiem natrafiłem na książkę p.t. "Zapomniane miejsca Łódzkie II poszerzona edycja", praca zbiorowa, 2021 rok, co ciekawe wydawnictw, które wydało "Na tropie Pana Samochodzika", czyli CM.

./redir/lubimyczytac.pl/ksiazka/4986960/zapomniane-miejsca-lodzkie-ii-poszerzona-edycja

Zastanawiam się czy jakiś ciekawych dla nas informacji by tam się nie znalazło, a może ktoś już czytał, ja się przymierzam zamówić. Zapomniana Biblioteka pierwszą edycje rekomendowała :)
Jest oczywiście Łódź, ale i okolice, zrujnowane, pałace, dworki, bunkry, kościoły cmentarze...
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2023-07-17, 17:28:20   

A nie ma tam logo naszego forum z tyłu?
Wcześniejsze wydanie miało. :)

https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=491659#491659
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Chemas 
Forumowy Badacz Naukowy
Kinomaniak wychowany na literaturze młodzieżowej



Pomógł: 42 razy
Wiek: 55
Dołączył: 04 Wrz 2021
Posty: 11832
Skąd: Złocieniec
Wysłany: 2023-07-17, 17:53:44   

A nie wiem.
Kurcze ja źle wpisałem w wyszukiwarce i myślałem, że jeszcze tej książki nie ma na forum. :oops:
_________________


Sporadyczny turysta, kiedyś bardzo aktywny, serdecznie zaprasza na Pojezierze Drawskie
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-10-03, 23:50:37   

Chemas napisał/a:
Dzisiaj przypadkiem natrafiłem na książkę p.t. "Zapomniane miejsca Łódzkie II poszerzona edycja", praca zbiorowa, 2021 rok, co ciekawe wydawnictw, które wydało "Na tropie Pana Samochodzika", czyli CM.

./redir/lubimyczytac.pl/ksiazka/4986960/zapomniane-miejsca-lodzkie-ii-poszerzona-edycja

Zastanawiam się czy jakiś ciekawych dla nas informacji by tam się nie znalazło, a może ktoś już czytał, ja się przymierzam zamówić. Zapomniana Biblioteka pierwszą edycje rekomendowała :)
Jest oczywiście Łódź, ale i okolice, zrujnowane, pałace, dworki, bunkry, kościoły cmentarze...


Nie wiem dlaczego nie zwróciłem uwagi na tę informację :oops: .
Mam, czytałem, ale już jakiś czas temu. Co do odpowiedzi na Twoje pytanie - musiałbym przejrzeć jeszcze raz :D .
_________________
Z 24
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,46 sekundy. Zapytań do SQL: 13