PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Skarb Atanaryka - maszynopis
Autor Wiadomość
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-08, 18:04:24   

Berta von S. napisał/a:
Możnaby więc rozważyć hipotezę, że o tych wspólnych odkryciach gadała wieczorami przy węsiorskich ogniskach, a ZN zmieniając jej płeć pożyczył sobie imię/nazwisko jej kolegi + dla bardziej szwedzkiego brzmienia nieco je przerobił dodając do „o” umlauty i mu wyszedł Stroem. ;-)

Tylko to już chyba mocno naciągane. :)


Łeee tam! O wiele mniej, niż podkradanie przez ZN pomysłów Joemu Alexowi... ;-)
_________________
Z 24
 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-08, 18:16:35   

A ja chciałem zauważyć, że przerobienie NATO-wskiego Norwega (Norweżkę) na neutralnego Szweda, mogło być bardzo pozytywnie odebrane przez ówczesną cenzurę. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

Ostatnio zmieniony przez Szara Sowa 2017-03-08, 18:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-08, 20:23:58   

Szara Sowa napisał/a:
A ja chciałem zauważyć, że przerobienie NATO-wskiego Norwega (Norweżkę) na neutralnego Szweda, mogło być bardzo pozytywnie odebrane przez ówczesną cenzurę. :)


Wstrętny lizus. Na dodatek podlizał się podwójnie: wtedy akurat stosunki państwo-kościół były nie najlepsze, powołał do życia sympatycznego bohatera Szweda, czyli potomka tych, którzy chcieli "przytrząsnąć mnichom talarów" jak to powiedział mistrz Henryk Sienkiewicz. Ale co zrobić z tym, że w jednej z kolejnych powieści zrobił bohaterami dwoje Duńczyków, jeszcze bardziej chyba NATOwskich niż Norwegowie... ;-)
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-03-09, 07:46:53   

Berta von S. napisał/a:
(John Dee: Może Nienacki przechowywał w tej teczce uprzednio jakieś materiały związane z nim i tą właśnie tematyką? Jeśli tak, to należy zapytać, dla jakich dzieł były mu potrzebne - “Winnetou”, “Wielki las?) Kogo zapytać?
Kogo zapytać... Nienackiego, za pośrednictwem medium. :p

Berta von S. napisał/a:
nazywał Jens Lauritz Storm Munch… ZN zmieniając jej płeć pożyczył sobie imię/nazwisko jej kolegi + dla bardziej szwedzkiego brzmienia nieco je przerobił dodając do „o” umlauty i mu wyszedł Stroem. Tylko to już chyba mocno naciągane.

To nawet zupełnie nowa, jeszcze nie zdefiniowana kategoria naciągania… :zdziw:
 
 
Kynokephalos 
Moderator
Członek Kapituły Samochodzikowej Książki Roku



Pomógł: 139 razy
Dołączył: 07 Cze 2011
Posty: 6655
Skąd: z dużego miasta.
Wysłany: 2017-03-09, 09:50:01   

Szara Sowa napisał/a:
przerobienie NATO-wskiego Norwega (Norweżkę) na neutralnego Szweda, mogło być bardzo pozytywnie odebrane przez ówczesną cenzurę. :)

Nie wiem jak interpretować emotikon na końcu. Na wszelki wypadek więc odnotujmy - dla formalności i po konsultacji z medium - że zagraniczny gość był Szwedem dlatego, że Goci na swoją wędrówkę wyruszyli ze Szwecji, i w potocznym rozumieniu są łączeni ze Szwedami.

Pozdrawiam,
Kynokephalos
_________________
Wonderful things...
Zwycięzca rywalizacji rowerowej w 2019 r.

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 10:37:20   

John Dee napisał/a:
Kogo zapytać... Nienackiego, za pośrednictwem medium. :p

Tego już próbowaliśmy w Mrodze. ;-)

John Dee napisał/a:
To nawet zupełnie nowa, jeszcze nie zdefiniowana kategoria naciągania… :zdziw:

Rozwijam się. :p
_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-09, 11:10:41   

Kynokephalos napisał/a:
Nie wiem jak interpretować emotikon na końcu. Na wszelki wypadek więc odnotujmy - dla formalności i po konsultacji z medium - że zagraniczny gość był Szwedem dlatego, że Goci na swoją wędrówkę wyruszyli ze Szwecji, i w potocznym rozumieniu są łączeni ze Szwedami.


No ale przecież Norwegia to zachodnia część Szwecji! :D
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 11:45:35   

Szara Sowa napisał/a:
Kynokephalos napisał/a:
Nie wiem jak interpretować emotikon na końcu. Na wszelki wypadek więc odnotujmy - dla formalności i po konsultacji z medium - że zagraniczny gość był Szwedem dlatego, że Goci na swoją wędrówkę wyruszyli ze Szwecji, i w potocznym rozumieniu są łączeni ze Szwedami.

No ale przecież Norwegia to zachodnia część Szwecji! :D

Goci byli zdecydowanie w południowo-wschodniej części Szwecji - to zielone. ;-)

goci. źródło wikipedia.PNG
Plik ściągnięto 268 raz(y) 25,09 KB

_________________
Drużyna 5

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48392
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-09, 11:51:11   

Ja nawiązałem do takiej wczorajszej mapki chyba z onetu, dot. pytań którymi można zdenerwować obcokrajowca. :)
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-03-09, 20:17:45   

Konsultowałem dzisiaj w pracy kolegę ze Szwecji na ten temat i on twierdzi, że Ström to raczej rzadkie szwedzkie nazwisko, w przeciwieństwie do nazwisk z taką samą końcówką, jak Bergström, Lindström itd.
Możliwe więc, że Nienacki je wymyślił. A zrobił to, tak jak proponuje Kynokephalos, bo potrzebował Szweda raczej niż Norwega/Norweżkę.

Z drugiej strony nie zdziwiłbym się niebawem usłyszeć, że na wykopaliskach w Węsiorach obok pani Elżbiety Skjelsvik przebywał również ktoś ze wschodniej Norwegii (zwanej również Szwecją).


Poza tym ogłaszam oficjalnie, że GOCI po raz pierwszy, odkąd znam “Skarb Atanaryka”, zaczynają mnie jako tematyka nagle naprawdę interesować! :)
 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 22:10:32   

John Dee napisał/a:

Możliwe więc, że Nienacki je wymyślił. A zrobił to, tak jak proponuje Kynokephalos, bo potrzebował Szweda raczej niż Norwega/Norweżkę.

Ze wspomnianych przez Kyna powodów - na pewno.
Wymyślił - prawdopodobnie.
:)
_________________
Drużyna 5

Ostatnio zmieniony przez Berta von S. 2017-03-09, 22:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Z24 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomógł: 66 razy
Wiek: 61
Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 11311
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 22:13:59   

John Dee napisał/a:
Poza tym ogłaszam oficjalnie, że GOCI po raz pierwszy, odkąd znam “Skarb Atanaryka”, zaczynają mnie jako tematyka nagle naprawdę interesować! :)


No to polecam na rozgrzewkę Jerzego Strzelczyka "Goci - rzeczywistość i legenda" :) .
_________________
Z 24
 
 
John Dee 
Moderator
Epicuri de grege porcus



Pomógł: 125 razy
Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 14104
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2017-03-13, 06:51:30   

Z24 napisał/a:
No to polecam na rozgrzewkę Jerzego Strzelczyka "Goci - rzeczywistość i legenda" :) .

Biorę pod uwagę. :564:

Zastanawiam się również, czy obecność Pawła w obozie archeologów nie wskazuje na to, że Andrzej też w rzeczywistości przebywał swego czasu wraz z Nienackim na tych wykopaliskach w Węsiorach? Może nie cały czas, ale co najmniej mógł go tam odwiedzić? :027:
 
 
Piratka 
Forumowy Badacz Naukowy



Pomogła: 15 razy
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 3238
Skąd: Wyspa Skarbów
Wysłany: 2017-06-27, 17:33:39   

Dzięki za wklejenie.
Najpierw zjawia się TEMAT.
W Wyspie jest PRZYGODA, w Skarbie Przygodę poprzedza TEMAT.
Zazieleniła się duża plama Puszczy Tucholskiej, wąskie, długie jeziora Wyżyny (Szwajcarii) Kaszubskiej spojrzały na nas jak szparki wielu niebieskich, przymrużonych oczu.
Jeden ZN potrafi tak pisać...
Tu wszystko wydawało się możliwe i realne - cisza, noc, ognisko, jezioro i nasza samotność nad wodą pośród bezludnych wzgórz pokrytych wrzosowiskami gotowe były przenieść nas w dowolny czas, w każdą epokę.
I to bez wehikułu Dawsona.
Dookoła nas trwała noc i zupełna cisza. Trzask palących się w ognisku sosnowych gałązek wydawał się bardzo głośny. O kilka kroków od nas spały kurhany i kręgi magiczne, smuga blasku ognia bezszelestnie płynęła po jeziorze gdzieś ku drugiemu brzegowi, ledwie rysującemu się w mroku.
Czytam i łzy mi napływają.
Nawet nie wiem czemu.
_________________


- A czy nie ma dobrych piratów?
- Nie. Bo to się mija z samym założeniem piractwa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,48 sekundy. Zapytań do SQL: 12