PanSamochodzik.net.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jan Brzechwa
Autor Wiadomość
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2018-09-05, 20:11:22   Jan Brzechwa

Miał mocną głowę, a poza zabawą i dobrą kuchnią przepadał za brydżem, remikiem, choć najbardziej kierkami. Dandys i esteta, swoją smukłą sylwetkę odziewał w eleganckie garnitury, pociągłą twarz przysłaniał okularami w rogowej oprawie. Pióro, które nie robi kleksów, francuskie notesy i papierosy, ma się rozumieć Gauloisesy – to były jego ulubione gadżety. Prawnik i działacz niejednej organizacji, genialny autor wierszy dla dzieci, sam siebie stawiał w cieniu znanego kuzyna i podobnych mu kolegów, czyli uznanych liryków. Ale na jego utworach, w tym napisanej w 1939 roku "Kaczce dziwaczce, "Bajkach samograjkach", "Pchle Szachrajce" czy panu Kleksie wychowało się kilka pokoleń Polaków...

Więcej na:
./redir/kultura.onet.pl/wywiady-i-artykuly/100-lat-polsko-1939-mecenas-lesman-satyryk-szer-szen-bajkopisarz-brzechwa/grqpbxv
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2018-09-06, 06:55:09   

Czytałem, fajny tekst. Szczególnie spodobała mi się informacja dotycząca motywacji Jana w pisaniu dla dzieci. Nie pisał z potrzeby tworzenia dla młodego czytelnika (przynajmniej na początku) tylko dlatego, że chciał zbajerować pannę, która była przedszkolanką. I tak można. :)
_________________
 
 
Teresa van Hagen 
Maniak Samochodzika



Pomogła: 37 razy
Dołączyła: 20 Lut 2017
Posty: 6143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-06, 08:39:02   

Polecam biografię Urbanka, bardzo dobrze się czyta.
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-01-30, 17:56:03   

Dzieciństwo mieniło się wtedy wszystkimi kolorami tęczy. W końcu był to świat nieograniczonej fantazji. Dla sympatycznego profesora z oryginalną brodą i jego wesołej ferajny nie istniały rzeczy niemożliwe. Lata lecą, a "Akademia pana Kleksa" wciąż nas bawi, rozczula, wzrusza. Dokładnie 35 lat, bo tyle czasu upłynęło od premiery kultowego filmu Krzysztofa Gradowskiego z Piotrem Fronczewskim w tytułowej roli. Sięgnijmy pamięcią wstecz i, w rytm nieśmiertelnej "Meluzyny", zobaczmy, jak to wszystko wyglądało...

./redir/kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/wszystkie-kolory-teczy-film-akademia-pana-kleksa-konczy-35-lat/2cdvtnt
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-01-31, 00:42:52   

Protoavis napisał/a:
Lata lecą, a "Akademia pana Kleksa" wciąż nas bawi, rozczula, wzrusza.

Mów za siebie, mnie zawsze irytowała. :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
Bóbr Mniejszy 
Moderator
Autor książki biograficznej



Pomógł: 31 razy
Wiek: 45
Dołączył: 26 Maj 2018
Posty: 6116
Skąd: Georgetown, Ontario
Wysłany: 2019-01-31, 04:19:13   

Książkowo to "Akademia..." najbardziej mi się podobała, a późniejsze części coraz mniej. Natomiast filmowo było dokładnie odwrotnie :D
A tekst rzeczywiście zacny.
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-01-31, 12:48:19   

Wątki z kleksowych powieści są w filmie wykorzystane bardzo luźno, a do tego mocno wymieszane. W filmach są też utwory Brzechwy, których nie ma w powieściach.

Mz filmy "Akademia..." i "Podróże..." nie ustępują literackim pierwowzorom. Różne techniczne niedoróbki w filmach można dojrzeć, ale mimo to "A" i "P" nigdy mnie nie irytowały, zawsze oglądam z ogromną przyjemnością. Nieco mniej lubię "Pana Kleksa w kosmosie".

W 2001 r. powstał częściowo animowany film "Tryumf pana Kleksa". Obejrzałem tylko raz. Bardzo słaby.
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2019-02-01, 07:24:57   

Wowax napisał/a:
Protoavis napisał/a:
Sięgnijmy pamięcią wstecz i, w rytm nieśmiertelnej "Meluzyny", zobaczmy, jak to wszystko wyglądało...

I gwoli ścisłości - piosenka ,,Meluzyna,, nie pochodzi z filmu który Cię tak bawi, wzrusza i rozczula tylko z ,,Podróży Pana Kleksa,, mającego premierę dwa lata później

Ale to nie Protka bawi, rozczula i wzrusza ale onetowego pismaka z wyraźnym brakiem lecytyny.
_________________
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-02-01, 08:22:24   

Nikt jeszcze nie wspomniał o wyraźnych akcentach pedofilskich w tym filmie? Starszy pan podający chłopcom pastylki "na sen" (fragmenty związane z narkotykami występują tu zresztą częściej), chłopcy kąpiący się nago w fontannie... To dosyć jednoznaczne i obrzydliwe.
Ostatnio zmieniony przez 2019-02-01, 08:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Nietajenko 
Forumowy Badacz Naukowy
Ojciec dwójki dzieci



Pomógł: 33 razy
Wiek: 46
Dołączył: 25 Lip 2011
Posty: 11847
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2019-02-01, 09:02:16   

Niestety obecna nomenklatura każe doszukiwać się treści pedofilskich tam gdzie ich nie ma, a masie się to udziela. Onegdaj dziecięca nagość w zestawieniu z kąpielą czy to w morzu, jeziorze czy fontannie nie była niczym niezwykłym. Do dzisiaj rodzice puszczają na plażach dzieciaki w strojach Adama i Ewy, choć są to już młodsze dzieciaki.
Idąc tokiem rozumowania naszego forowego trolla można śmiało stwierdzić, że Ostatni dzwonek Magdaleny Łazarkiewicz jest filmem o treściach homoseksualnych, wszak chłopaki kąpią się tam wspólnie na golasa po zajęciach wychowania fizycznego. Idąc dalej można też doszukać się tych treści również w tytule, bo przecież dzwonek to nic innego tylko penis. ;-)

No i jak słusznie zauważył Mysikrólik: Nie karmić trolla!
_________________
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-02-01, 11:03:06   

Nikt nie zwrócił uwagi na aspekt muzyczny filmów o panu Kleksie. Pomijam już znakomite piosenki, ale muzyka ilustracyjna Andrzeja Korzyńskiego to arcydzieło. Jest w niej wszystko, baśniowość, tajemniczość i tęsknota za czasami dzieciństwa.

Podobne pod tym względem są seriale "Urwisy z Doliny Młynów" i w nieco mniejszym stopniu "Janka".

(od 6:58)


_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

  
 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2019-02-01, 18:47:47   

Jak widać książki i filmy o panu Kleksie niektórym się podobają, a kolega Wowax ma na nie awersję. Polemizować z nim nie zamierzam. Zapraszam do dyskusji na temat książek Brzechwy i ich ekranizacji. Kolejne posty w tym tonie jak wyżej, oraz próby sprowadzania dyskusji do przepychanek i słownych utarczek będą kasowane.

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Szara Sowa 
Ojciec Zarządzający



Pomógł: 153 razy
Wiek: 57
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 48391
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-02-01, 19:28:44   

Protoavis napisał/a:
Pomijam już znakomite piosenki


Pamiętam, że te świetne piosenki Korzyńskiego z pierwszej ekranizacji były jak na ówczesne czasy bardzo nowatorskie i nawet stały się swoistymi przebojami. Pamiętam do dziś wywiad z Korzyńskim, który wtedy przyznał się, że nie chciał aby piosenki te były jakieś takie zwyczajne i spływały po słuchaczu, ale żeby były takie, aby słuchacz je zapamiętał.
Natomiast na polubienie samych filmów byłem już wtedy za stary...
_________________
Drużyna 2

Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum
Nasza forumowa geościeżka keszerska: ./redir/pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=240911#240911

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-01, 23:58:50   

Wowax napisał/a:

Nie napisałem nigdzie, że mam awersję na książki o przygodach ,,Pana Kleksa,,

A ja mam. Zaraz mnie Paweł ochrzani, że ludziom wątek obrzydzam, ale naprawdę trudno mi się powstrzymać, bo mi zawsze ciśnienie skacze, jak ktoś się tym... zaczyna zachwycać. :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
Milady 
Fanatyk Samochodzika
Profil zawieszony



Pomogła: 49 razy
Dołączyła: 03 Lut 2011
Posty: 4066
Skąd: Bezludna wyspa
Wysłany: 2019-02-02, 22:24:10   

Cytat:
A ja mam.


Ja również. Zarówno do książek jak i do filmów.
_________________


Zmierzch to okres pomiędzy dniem a nocą, w tym czasie ostatnie promienie światła mogą natrafić na coś nieludzkiego...
 
 
bans
[Usunięty]

Wysłany: 2019-03-20, 08:23:04   

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-03-11, 21:09:34   

Fajny artykuł muzyce do "Akademii" (i nie tylko).

Marcin Bogucki "Przygoda fantastyczno-traumatyczna. Muzyka Andrzeja Korzyńskiego do filmu Akademia pana Kleksa":

./redir/akademiapolskiegofilmu.pl/pl/historia-polskiego-filmu/pleograf/dzwiek-i-muzyka/19/przygoda-fantastyczno-traumatyczna-muzyka-andrzeja-korzynskiego-do-filmu-akademia-pana-kleksa/698
_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-12-03, 19:01:02   

Pojawiła się ścieżka dźwiękowa "Akademii Pana Kleksa". Tylko instrumentalne utwory (aż 25), bez piosenek. Coś wspaniałego...

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Berta von S. 
Twórca
nienackofanka



Pomogła: 169 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 32587
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-03, 19:39:38   

Protoavis napisał/a:
Pojawiła się ścieżka dźwiękowa "Akademii Pana Kleksa". Tylko instrumentalne utwory (aż 25), bez piosenek. Coś wspaniałego...

Wątpię. :) To jeden z najgorszych filmów dla dzieci, jakie w życiu widziałam... :027:
_________________
Drużyna 5

 
 
Protoavis 
Admin Emeritus
Archeolog książkowy



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 6785
Skąd: PRL
Wysłany: 2020-12-03, 19:54:58   

Miód dla uszu:



Miód dla uszu i serca:

_________________
Nasze forum na facebooku: ./redir/facebook.com/pansamochodzikforum

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



Reklama:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Zapoznaj się również z nasza Polityka Prywatnosci (z dn. 09.08.2019)

  
ROZUMIEM
Strona wygenerowana w 0,44 sekundy. Zapytań do SQL: 11